oświetlenie rowerowe USB

Czym jest rower szosowy i jaki wybrać?

09/25/2022

Choć największą popularnością cieszą się obecnie rowery miejskie i trekkingowe, to wielu rowerzystów wciąż bardzo chętnie sięga po rowery szosowe. Doskonale nadają się one do bardzo specyficznych zadań, głównie do jazdy po asfalcie. Można je używać na co dzień w mieście, lub podczas dłuższych wycieczek rowerowych. Czym jest rower szosowy? Do czego służy i jaki model szosówki wybrać?

Rower szosowy – charakterystyka

Rower szosowy to rodzaj roweru służący do jazdy po ubitych powierzchniach, głównie po asfalcie oraz ścieżkach rowerowych. Charakteryzuje się bardzo cienkimi oponami, które zapewniają maksymalną efektywność podczas jazdy, a także specyficzną ramą – lekką, sztywną, nieposiadającą amortyzacji. Sprawia to, że jazda rowerem szosowym na asfalcie jest bardzo wygodna, dzięki czemu można w bardzo łatwy sposób rozwijać ogromne szybkości. Ten rodzaj pojazdów jest wykorzystywany podczas najpopularniejszych wyścigów rowerowych. Niestety rower szosowy nie nadaje się do jazdy w terenie. To wina cienkich opon oraz wspomnianego już braku amortyzacji, przez co wszelkie nierówności sprawiają, że jazda jest bardzo niewygodna, a wręcz niebezpieczna. Ciekawe propozycje rowerów szosowych znajdziesz w sklepie https://www.greenbike.pl/rowery-szosowe-c-17.html.

rower szosowy oparty na ścianie

Jaki rower szosowy kupić?

W przypadku roweru szosowego najważniejsza jest konstrukcja. Przed zakupem należy upewnić się, że rama jest faktycznie lekka oraz wytrzymała. Warto też zastanowić się, czy rower szosowy faktycznie idealnie wpisze się w potrzeby. Ten rodzaj jednośladów najlepiej nadaje się do jazdy po mieście oraz do wycieczek rowerowych po ubitym terenie, w tym do przejazdów na dalekie odległości. Po drogach asfaltowych jedzie się bardzo wygodnie i męczy dużo mniej, niż w przypadku innych rodzajów rowerów. To ogromna zaleta dla osób, które bardzo lubią pokonywanie długich dystansów na rowerach. To właśnie one powinny postawić na rower szosowy!