Gogle na narty — wybór kształtu i rozmiaru

01/14/2022

Zakup gogli narciarskich dla wielu osób może wydawać się formalnością. Początkujący jeźdźcy często myślą, że wystarczy znaleźć odpowiedni rozmiar i na tym koniec trudności. Ale już na stoku narciarskim zaczynają się pojawiać poważne problemy. Okazuje się, że gogle na narty nie pasują do kształtu kasku, albo nie są dobrze dopasowane do twarzy, zakłócają widok z boku lub nie są dostosowane do warunków oświetleniowych.

Takie problemy spowodują ponowne rozważenie stosunku do wyboru gogli narciarskich, jednak jazda na nartach zostanie zepsuta.

Wybór kształtu i rozmiaru

Gogle na narty powinny być dopasowane do szerokości twarzy i dobrze przylegać do całej twarzy, nie uciskając kości policzkowych i nie utrudniając naturalnego oddychania przez nos.

Prawidłowe dopasowanie zależy nie tylko od wielkości gogli, ale także od cech jej ramy. Powinny mieć przekładkę z pianki, która zapewni miękkie i ścisłe dopasowanie do konturów twarzy, ochroni przed wiatrem i śniegiem, a także przedostawaniem się potu. Najlepiej wybierać modele z wkładem izolacyjnym składającym się z dwóch lub więcej warstw pianki o różnej gęstości. Ważne jest, aby zachowywali elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach.

Gogle narciarskie muszą być dopasowane do kształtu kasku. Prawidłowo dopasowane gogle dobrze przylegają do kasku, nie tworzą dużych szczelin i nie opierają się zbytnio na kasku. Kiedy kask jest zamknięty, gogle nie powinny zsuwać się w dół ani opierać o mostek nosa. Pasek powinien być na tyle długi, aby umożliwić założenie gogli na kask.

Gogle narciarskie dostępne na stronie DobreNarty.pl.