Jaka odzież do biegania będzie odpowiednia?

04/04/2022

Odzież do biegania spełnia bardzo wiele ważnych funkcji, dlatego przed jej zakupem, należy zastanowić się nad określonymi jej parametrami. Odzież powinna być nie tylko komfortowa, ale również dopasowana do warunków pogodowych, częstotliwości biegania i indywidualnych potrzeb użytkownika. Jak zatem wybrać odpowiedni jej rodzaj?

Jaką odzież do biegania kupić?

Niezależnie od poziomu zaawansowania i doświadczenia w bieganiu, każdy powinien mieć do uprawiania tej dyscypliny: buty, legginsy/ krótkie spodenki, koszulkę, bluzę, kurtkę, bieliznę, a także dodatkowe akcesoria, które zwiększą komfort biegu.

Czym kierować się przy wyborze odzieży do biegania?

Aby odzież do biegania zapewniała optymalny poziom komfortu, należy ją odpowiednio dopasować. W związku z tym warto zwrócić uwagę na kwestie takie jak:

  • Wygoda – odzież sportowa, a szczególnie przeznaczona do biegania, powinna być elastyczna. W ten sposób zapewniają dopasowanie do ciała, ale jednocześnie swobodę ruchów, co jest szczególnie istotne podczas zmieniających się pozycji ciała. Optymalnym wyborem są ubrania zawierające domieszkę elastycznych włókien, które dobrze się rozciągają.
  • Odpowiedni rozmiar – zbyt ciasne lub obszerne ubrania przekładają się na gorsze samopoczucie podczas biegania. Jeśli w trakcie ruchu coś nas uwiera lub niemal zsuwa się z ciała, trudno zadbać o poprawną technikę biegu, a także komfort uprawiania sportu,
  • Jakość wykonania oraz estetyka – poza wygodą znaczenie ma również nasz wygląd. Z tego powodu ubrania sportowe są projektowane w wielu wariantach kolorystycznych i wzorach. Znaczenie ma także jakość wykonania,
  • Odzież termoaktywna sprawia, że wilgoć wchłaniana jest przez materiał, a powietrze prawidłowo cyrkuluje zapewniając wysoki poziom komfortu. Wpływa to również na niwelowanie nieprzyjemnego zapachu oraz komfort termiczny.