rower górski

Jakie są rowery mtb? Konstrukcja i typy górskich jednośladów

02/12/2022

Rowery górskie są tak skonstruowane, aby radzić sobie z terenem i wyzwaniami, które się z nim wiążą, takimi jak korzenie drzew, luźny grunt, skały i błoto.

Jak zbudowany jest rower mtb?

Rower mtb posiada mocne ramy i systemy zawieszenia, aby zmaksymalizować osiągi na nierównym terenie. Są one przeznaczone do jazdy po trudnym terenie, takim jak ścieżki gruntowe i kamieniste szlaki. Wiele damskich i męskich rowerów górskich jest wyposażonych w amortyzowane widelce, które pochłaniają uderzenia. Amortyzacja widelca każdego roweru górskiego może poprawić kontrolę nad pojazdem podczas szybkiej jazdy po nierównym terenie.

Rowery górskie są przeznaczone do jazdy w terenie. Zazwyczaj posiadają szerokie, garbate opony i płaską lub wznoszącą się kierownicę. W rowerach górskich częściej niż w innych typach rowerów stosowane są również hamulce tarczowe, ponieważ zapewniają one lepszą siłę hamowania w trudnych warunkach.

MTB to nie tylko rowery hardtail

Oprócz rowerów górskich typu hardtail (w których amortyzowany jest tylko przód), znajdziesz w sklepach również rower górski z pełną amortyzacją, w których amortyzowane są zarówno przednie, jak i tylne koła. Zapewnia to maksymalny komfort na nierównych nawierzchniach i ułatwia jazdę po technicznych szlakach.

Podstawowe typy, jakie mają rowery mtb

rower górski

Cross-country – Rowery MTB tego typu są przeznaczone do jazdy z dużą prędkością i na dlugie dystanse po gładkich powierzchniach.

Trail – rowery górskie tego rodzaju są przeznaczone do jazdy po technicznych szlakach pełnych przeszkód, takich jak skały, korzenie i koleiny. Niektóre rowery trailowe są również przystosowane do pokonywania skoków i upadków o wysokości do 1,5 metra. W rowerach trailowych stosuje się zazwyczaj szersze opony niż w rowerach przełajowych.

All-mountain – jak sama nazwa wskazuje, ten rower jest przeznaczony do wszystkiego. Jest bardziej stabilny podczas jazdy.