Wymiana łańcucha ma zapewnić przede wszystkim odpowiednie działanie napędu roweru. Wymieniając łańcuch z wyprzedzeniem, można zapobiec zjawiskom, takim jak charakterystyczny hałas i przeskakiwanie spowodowane nadmiernym rozciąganiem łańcucha rowerowego.
Wymiana łańcucha w rowerze – dlaczego warto to zrobić?
Łańcuch odpowiada również za prawidłowe działanie przerzutki tylnej. Nadmierne rozciągnięcie powoduje utratę sztywności, więc zamiast przełączania łańcucha na następny bieg, przerzutka przednia po prostu wygina łańcuch. Warto więc w tym miejscu zaznaczyć, że rozwiązanie polegające na skróceniu łańcucha sprawdza się tylko w rowerach bez przerzutek oraz rowerach, które są używane sporadycznie.
Więcej o tym kiedy przyda się wymiana łańcucha w rowerze tutaj
Kiedy wymienić łańcuch w rowerze?
Rozsądny jest zakup prostego narzędzia, takiego jak miernik łańcucha, znany również jako miernik zużycia łańcucha. Pomaga ocenić stan łańcucha i wiedzieć, kiedy należy go wymienić. To urządzenie jest bardzo łatwe w użyciu, bowiem wystarczy włożyć nienumerowaną stronę do łańcucha między ogniwami (ważne, aby włożyć ją w wąską szczelinę, a nie szeroką). Następnie umieścić go na łańcuszku na drugim końcu i odczytać cyfrę do której poziomu przymiar się zagłębił. Jeśli wskaźnik jest płaski i nie osiąga poziomu 50, oznacza to, że łańcuch nie osiągnął jeszcze wydłużenia 0,5% i nadaje się do dalszego użytku. Jeśli osiągnąłeś już poziom 50, oznacza to, że twój łańcuch jest rozciągnięty o około 0,5% i powinieneś powoli zacząć szukać nowego łańcucha. Wartość między 50 a 75 oznacza, że łańcuch zbliża się do 0,75% rozciągnięcia i nadszedł czas, aby go wymienić, aby uniknąć uszkodzenia kasety, wolnobiegu lub przednich zębatek. 75 to absolutna granica dla łańcuchów aluminiowych, ale nawet łańcuchy stalowe nie powinny być zbyt długo wykorzystywane, ponieważ uszkodzą pozostałe części.