Kijki narciarskie dla miłośników szusowania

11/10/2021

Większość osób rozpoczynających swą przygodę z narciarstwem zwraca szczególną uwagę na dobór butów i desek, zapominając o kijkach. To poważny błąd, którego należy unikać. Odpowiednio dobrany sprzęt ułatwia utrzymywanie równowagi podczas szusowania, pomaga także zachowywać prawidłową postawę ciała.

Kształt i długość kijków

W sklepach z artykułami narciarskimi znaleźć można produkty różniące się między sobą długością i kształtem. Przyjmuje się, że proste kijki do nart przeznaczone są przede wszystkim do klasycznych zjazdów ze stoku.

Miłośnicy szybkiej jazdy mogą zdecydować się na modele racingowe o ergonomicznym kształcie, które zmniejszają opory powietrza. Wybierając kijki narciarskie, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich długość. Do wyznaczenia optymalnej długości należy przemnożyć wzrost przez wskaźnik 0,7.

Rodzaj zastosowanych materiałów

Kije narciarskie powinny być lekkie, sprężyste i wytrzymałe. Wszystkie te parametry uzależnione są od rodzaju zastosowanego materiału. Najchętniej wybierane przez miłośników szusowania są produkty aluminiowe. Do wytworzenia kijków narciarskich używa się również włókien węglowych. Materiał użyty to produkcji będzie w istotny sposób przekładał się na cenę produktu końcowego.

Decydując się na zakup produktów niższej jakości, należy liczyć się z tym, że ich trwałość będzie mocno ograniczona. W przypadku jazdy po zaśnieżonych trasach zaleca się korzystanie z kijków do nart wyposażonych w talerzyki. Ich wielkość powinna być uzależniona od ilości i stopnia ubicia śniegu.