klucze rowerowe

Klucze rowerowe, czy warto je mieć?

04/06/2023

Rozpoczyna się już prawdziwy sezon wiosenny, a co za tym idzie coraz częściej staramy się przebywać na świeżym powietrzu i organizować sobie aktywny czas wypoczynku. Wielu z nas zamiast spacerów preferuje przejażdżki rowerowe. Wybierając się w dłuższą przejażdżkę należy pamiętać o tym, że na trasie mogą wydarzyć się różne rzeczy, przez które nasz rower może ulec uszkodzeniu lub awarii. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, w jaki sposób się zachować oraz w jaki sposób usunąć usterkę, aby móc bezpiecznie powrócić do domu. 

W sklepie internetowym erowery.pl, znaleźć można szeroki wybór akcesoriów, które mogą w tym pomóc. Wśród nich warto zwrócić uwagę na klucze rowerowe. 

Czym są klucze rowerowe?

Klucze rowerowe, to nic innego, jak narzędzia, wśród których możemy wyróżnić klucze o różnych wielkościach i kształtach, śrubokręty, wkrętaki i inne. Wiele sklepów z akcesoriami oferuje wielofunkcyjne klucze rowerowe. Są to kompaktowe narzędzia, które zawierają w swoim składzie niemal wszystkie wymienione wcześniej narzędzia. Są one niezwykle wygodnym rozwiązaniem w przypadku planowania dłuższej, rowerowej wyprawy. Dzięki kluczom rowerowym możemy zniwelować wszelkie usterki, które mogą wyniknąć w czasie jazdy. 
Jeśli jednak nie posiadamy narzędzi wielofunkcyjnych warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych kluczy rowerowych i narzędzi. 

Jaki zestaw narzędzi wybrać w przejażdżkę rowerową?

 • Klucze rowerowe imbusowe
  Nawet jeśli posiadamy narzędzia wielofunkcyjne, warto mieć ze sobą klucze, ponieważ, do niektórych śrub w rowerze, dużo łatwiej jest dostać się pojedynczym kluczem. 
 • Klucz do pedałów
  Warto zakupić taki klucz, jeśli pedały w naszym rowerze, nie posiadają wejścia na imbus. Warto wtedy kupić płaski klucz w rozmiarze 15. Nie musi to być wcale klucz przeznaczony wyłącznie do rowerów. Wybierając klucz warto wybrać taki, aby był jak najdłuższy. Istnieje bowiem prosta zasada mówiąca, że im dłuższa jest dźwignia, tym łatwiej odkręcić dowolny element. 
 • Pompka
  Pompka ręczna jest niemal niezbędna przy każdej, nawet najkrótszej planowanej przez nas trasie.  Dzięki swoim małym wymiarom można ją łatwo doczepić do roweru. 
 • Łyżki do opon
  Ich wymiary oraz kształty różnią się między sobą, ale  podstawowa funkcja każdej z nich pozwala na wymianę dętki w każdych warunkach. Nie ważne, jaką wybierzemy, w jakim kształcie oraz w jakim wymiarze ważne, żebyśmy potrafili się nią posługiwać.

Niezależnie od naszego doświadczenia w kolarstwie zestaw narzędzi rowerowych powinien znaleźć się w wyposażeniu każdego z nas. Z biegiem czasu w rowerze może dojść do drobnych usterek, a podczas jego eksploatacji do poluzowania się siodełka oraz pedałów. Dzięki odpowiednim kluczom rowerowym można bardzo sprawnie wykonać tego typu naprawy. Posiadając odpowiedni zestaw narzędzi, zwiększamy poziom swojego bezpieczeństwa oraz komfortu. Zestaw kluczy rowerowych może się przydać także w momencie, gdy np. na drodze rozerwie się łańcuch. 
Jeśli zdecydujemy się na kupno całego zestawu narzędzi, warto zwrócić uwagę na to, aby w swoim składzie posiadał śrubokręt, klucze imbusowe, szczypce, uchwyt, wkrętaki, łamacz pinów oraz łyżkę.