Najważniejsze elementy stroju kolarza

10/12/2018

Kiedy zaczynamy jeździć na rowerze, z czasem zauważamy, że spędzamy na rowerze coraz więcej czasu. Nic w tym dziwnego, jazda na rowerze jest niezwykle fajnym sportem. Warto jednak zadbać o odpowiedni strój, kiedy zaczynamy pokonywać coraz dłuższe trasy.

Jakie elementy stroju rowerowego są najważniejsze?

Kiedy kompletujemy strój rowerowy, powinniśmy zwrócić uwagę na:

– kask,
spodnie rowerowe,
– rękawiczki,
– buty,
– koszulkę,
– okulary,

Wymienione elementy wyżej są tym ważniejsze im wyżej są na liście. Kask jest najważniejszy z oczywistego powodu. Głównie on gwarantuje nam bezpieczeństwo w przypadku upadku z roweru. Powinien mieć odpowiednie atesty i być dobrze dopasowany, aby był wygodny.S

Spodnie na rower

Najbardziej kluczowa sprawa, jeśli idzie o nasz komfort podczas jazdy. Na siodełku opiera się największy ciężar naszego ciała. Kiedy wybieramy spodenki, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na wkładkę. Powinna być dobrze dopasowana oraz dobrze amortyzować. Najlepsze w tym są wkładki żelowe oraz piankowe.

Rękawiczki oraz buty

Zarówno rękawiczki, jak i buty mają kontakt z rowerem. Nogami zapewniamy sobie napęd, ręce podtrzymują nas. Buty powinny być wykonane z trwałego materiału (głównie chodzi o podeszwę — nie zaprzątamy sobie głowy czy buty są SPD, czy nie), ale jednocześnie elastycznego. Rękawiczki z dobrą wkładką żelową.

Okulary i koszulka

Koszulka powinna być wykonana z materiału umożliwiającego oddychanie, jest to kwestia naszej wygody. Okulary do jazdy nie są konieczne, ale szczególnie w słoneczne dni warto jest mieć na nosie przyciemniane szkła, najlepiej z filtrem UV.