Skuteczna ochrona przed smogiem?

10/07/2020

Smog to problem dotykających współczesnego społeczeństwa. Postęp cywilizacyjny zawsze wpływa na wiele sfer życia. Nie zawsze w sposób pozytywny. Wysokie zanieczyszczenie powietrza jest bardzo szkodliwe dla organizmów żywych. Ochrona przed smogiem to ochrona przed chorobami.

Zadbaj o zdrowie swoje i najbliższych


Smog nie jest zjawiskiem obejmującym obszar całego kraju. Występuje miejscowo i w określonych warunkach. Najsilniej oddziałuje w okresie grzewczym. Aby dbać o swoje zdrowie, mieszkańcy terenów, na których występuje smog, zaopatrują się w specjalnie maski antysmogowe (przeciwpyłowe).

Taka maseczka zatrzymuje większość szkodliwych substancji. Prawidłowe działanie takiej maseczki zależne jest od wymiennych filtrów. Aby ochrona była faktycznie skuteczna, muszą być one odpowiednio często podmieniane.

Wątpliwa skuteczność?


Krąży wiele opinii na temat skuteczności masek przeciwpyłowych. Czy te obawy są słuszne? W niektórych przypadkach niestety tak. Nie każda maska spełnia wymagane normy, które zapewniają najwyższe bezpieczeństwo.


Przy zakupie maski należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Poza upewnieniem się, że produkt posiada odpowiednie certyfikaty, najważniejszą sprawą jest typ filtra stosowany w danej maseczce. Ich jakoś oceniana jest w trzystopniowej skali, gdzie numer 1 jest najsłabszy, a 3 najskuteczniejszy. Każda z masek ma też inne oznaczenia, które informują jak długo jest ona skuteczna. Owe filtry występują najczęściej w dwóch rodzajach – filtr HEPA i węglowy. Specjaliści zalecają wybór tego drugiego.

O ochronie przed smogiem przeczytacie szerzej tu