siodełka żelowe

Specyfika siodełek żelowych

11/27/2021

Jazda na rowerze to jeden z najlepszych i najprzyjemniejszych sposobów aktywności przede wszystkim na świeżym powietrzu. Im więcej czasu spędzamy na rowerze, tym większą wagę należy przyłożyć do jego poszczególnych elementów, np. siodełka, które ma decydujący wpływ na komfort jazdy.

Typy siodełek z wkładem żelowym

Rodzajów siodełek rowerowych jest bardzo wiele. Są one przede wszystkim dostosowane do określonego typu roweru, np. trekkingowego, miejskiego czy MTB i ich zadaniem jest wpływać na komfort i jakość jazdy. Jeżdżąc na rowerze opieramy ciało w trzech punktach: na dłoniach, stopach i pośladkach, dlatego odpowiednie siodełko jest bardzo ważne i pozwala uniknąć nie tylko bólu pleców, ale również pośladków i bolesnych otarć ud oraz miejsc intymnych. Istotny jest więc jego kształt, grubość, wysokość oraz miękkość. Obecnie większość siodełek ma wypełnienie żelowe lub piankowe.

Charakterystyka siodełek

Są one tak zaprojektowane, aby znacznie podnosić komfort jazdy. Oprócz solidnej obudowy zostały uzupełnione żelowym wypełnieniem, które jest delikatne, miękkie i przyjemne w dotyku. Skutecznie zapobiega bólom pośladków i otarciom na udach, nawet podczas długiej i wyczerpującej jazdy. Takie rozwiązanie stosowane jest w większości siodeł rowerowych.

siodełka żelowe

Wybierając dla siebie siodełko należy również dopasować je pod względem anatomicznym. Siodełka żelowe dla kobiet oraz mężczyzn różnią się przede wszystkim kształtem i szerokością, co jest całkowicie zrozumiałe i ma duży wpływ na komfort jazdy. Przede wszystkim siodełko rowerowe dla kobiet jest nieco szersze, co jest związane z szerszym rozstawem miednicy, dla mężczyzn istotny jest właściwy kształt. Również siodełko dla dzieci odznacza się nieco inną budową. Wybór siodełka powinien więc być podyktowany nie tylko rodzajem roweru, ale również budową anatomiczną.