oświetlenie rowerowe USB

Wybieramy najbardziej optymalne oświetlenie do roweru

12/06/2022

W sklepach ze sprzętem sportowym i rowerowym jest sporo różnego rodzaju lampek rowerowych. Na pierwszy rzut oka wydają się one do siebie zbliżone, ale w rzeczywistości jest między nimi sporo różnic. Warto przyjrzeć się im bliżej, by wiedzieć na co powinno się zwrócić uwagę przed zakupem.

Po pierwsze – sposób montażu

Bardzo ważny jest sposób montażu oświetlenia. To od niego zależy to, czy w ogóle będzie możliwe założenie lampki na konkretny model ramy. Niektóre mechanizmy są dość skomplikowane, a ich użycie jest czasochłonne. W takim wypadku prawidłowe założenie oświetlenia może po prosty stać się bardzo trudnym zadaniem. Zdecydowanie bezpieczniej jest wybierać oświetlenie o jak najprostszym mechanizmie montażu, który nie wymaga zbyt wielu narzędzi.

Po drugie – moc świecenia

Oświetlenie rowerowe musi charakteryzować się odpowiednią siłą świecenia, by mogło być uznane za skuteczne. Do jazdy po mieście wystarczy lampka o mocy 80 lumenów (czyli około 10 luksów). Jeśli jednak rowerzysta planuje jeździć polami i bezdrożami, to powinien wybrać coś zdecydowanie mocniejszego. W takim wypadku należy szukać oświetlenia o mocy nawet kilkuset lumenów. Im bardziej opuszczona i ciemna okolica, tym w mocniejsze oświetlenie należy się wyposażyć.

Po trzecie – różne tryby pracy

oświetlenie rowerowe USB

Punkt ten łączy się z poprzednim. W mieście nie ma potrzeby używania tak dużej mocy jak w lesie. Dobrej jakości lampki mają specjalne przełączniki, które umożliwiają zmianę trybu świecenia. Dzięki temu ta sama lampka może świecić z różną mocą w mieście i w lesie. To ogromne ułatwienie dla wszystkich, którzy lubią korzystać z dobrze dopasowanych rozwiązań. Niektóre lampki mają też specjalne pokrętło, które pozwala na samodzielne określenie mocy, z jaką mają świecić w danych warunkach. W takich lampach to rowerzysta decyduje o tym, z ilu procent swojej mocy będzie korzystała lampka.