Wybieramy rower elektryczny

03/19/2021

Ostatnimi czasy daje się zauważyć ogromny wzrost popularności rowerów elektrycznych: https://sprint-rowery.pl/rowery-elektryczne. Kupują je już nie tylko młodzi ludzie, śledzący na bieżącą wszystkie nowoczesne nowinki, lecz również i osoby nieco starszej daty. Jakie są najważniejsze zalety takich rowerów, a co najważniejsze, jakie są ich parametry, które koniecznie trzeba brać pod uwagę, gdy się takie rowery kupuje? Innymi słowy, jak wybrać rower elektryczny, aby cieszyć się z jego zakupu możliwe najbardziej?

Czym jest rower elektryczny?

Zanim jednak przejdziemy do tego, jakie są zalety elektrycznego roweru, a także jakie parametry podczas jego kupowania trzeba szczególnie mocno wziąć pod uwagę, najpierw warto się zastanowić nad tym, czym taki rower tak naprawdę w ogóle jest.

Każdy doskonale wie, że jeśli chce się wprawić rower w ruchu, trzeba użyć do tego siły własnych mięśni, aby zakręcić pedałami, które następnie wprawią w ruch łańcuch, który z kolei jest połączony z tylnym kołem napędzającym rower. Oznacza to, że napęd ten jest nieefektywny i traci dużo energii, a dla rowerzysty jest bardzo męczący. Unowocześnieniem tego napęd jest wersja elektryczna, która siłę mięśni zastępuje prądem pochodzącym z baterii napędzającej silnik elektryczny.

Jakie są najważniejsze zalety roweru elektrycznego?

Jak zatem widać, rower elektryczny wyposażony w silnik, to naprawdę dość ciekawe rozwiązanie. Jakie jednak przynosi rowerzyście zalety? Przede wszystkim wymienić tu trzeba oczywiście możliwość całkowitego zrezygnowania z pedałowania, lub też ograniczenia go do najtrudniejszych fragmentów trasy np. stromych podjazdów. Oznacza to mniejszy wysiłek oraz zmęczenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych osób, które do pracy dojeżdżają rowerem i nie mogą sobie pozwolić na to, aby być spoconym i brudnym. Rower elektryczny to umożliwia. Co więcej, daje on również możliwość dotarcia w dane miejsce szybciej niż klasycznie, ponieważ silnik elektryczny jest w stanie rozwijać dość wysoką prędkość.

Na co zwracać uwagę podczas kupowania roweru elektrycznego?

Jak zatem widać, zalety roweru elektrycznego jasno pokazują, dlaczego cieszy się on tak dużą popularnością. Na co jednak powinno się zwracać uwagę, podczas jego kupowania?

Najważniejszą sprawą w tym wypadku jest oczywiście to, jaki został w danym rowerze zastosowany napęd. Chodzi oczywiście o moc silnika, lecz również o to, jak pojemna została w zestawie użyta bateria. Im będzie ona większa, tym większa będzie przechowywana w niej porcja energii.

Kolejną krytycznie ważną sprawą w przypadku takiego roweru jest to, jakie zostały w nim zastosowane hamulce. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa, ponieważ silnik elektryczny jest w stanie rozpędzić rower znacznie bardziej niż mięśnie człowieka.

Inną bardzo ważną sprawą w tym wypadku jest również to, aby taki rower był w możliwie jak najlepszy sposób wykonany. Jego jakość, użyte materiały, czy też zastosować osprzęt, mają bardzo duże znaczenie po pierwsze dla bezpieczeństwa, lecz również i dla samej przyjemności z jazdy.