spodnie rowerowe

Zasady komfortowej jazdy rowerem

01/18/2023

Osoby jeżdżące rowerem często zastanawiają się nad tym, jak dokonać poprawnego wyboru spodni. Element ten ma duży wpływ na przyjemność jazdy, lecz również na osiągane na rowerze wyniki sportowe. Na jakie zatem cechy trzeba zwrócić uwagę?

Cechy spodni przystosowanych do jazdy rowerem

Od czego powinno się rozpocząć wybieranie takiego rodzaju spodni? Kluczową kwestią jest w tym wypadku to, z jakiego będą one wykonane materiału. Odpowiedni materiał spodni będzie wpływał nie tylko na ich wygląd, lecz przede wszystkim na to, jak efektywnie będą one odprowadzały ze skóry pot. Jeśli wybierze się model kiepski, który nie będzie prezentował się odpowiednimi parametrami pod tym kątem, szybko może się okazać, że jazda na rowerze stanie się nieprzyjemna i bardzo niebezpieczna. Rowerzysta, zamiast myśleć o jeździe, będzie cały czas walczył ze spocony nogami.

Krój spodni

Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, czy lepsze będą spodnie, które będą ściśle przylegały do ciała czy też może zwykłe luźne spodnie, które nosi się na co dzień? Wiele w tym wypadku zależy tak naprawdę od tego, jak się podchodzi do jazdy na rowerze. Jeśli jeździ się na rowerze jedynie rekreacyjnie i nie ma się potrzeby osiągania żadnych znacznych wyników sportowych, lepiej wybrać model luźny. Dzięki temu będzie się miało możliwość np. włożenia czegoś do ich kieszeni.

Z drugiej jednak strony, jeśli jazdę na rowerze traktuje się nieco poważniej, model obcisły będzie miał naprawdę spory wpływ na osiągane wyniki. W takim wypadku będzie on jedynym słusznym wyborem.

spodnie rowerowe

Czy warto mieć wkładkę amortyzującą?

Na sam koniec podczas wybierania spodni na rower trzeba się zastanowić nad tym, czy powinno się mieć wkładkę amortyzującą. Pełni ona funkcję zabezpieczenia pośladków przed podrażnieniem, które pojawia się podczas naprawdę długiej jazdy. Jeśli jednak nie spędza się na rowerze każdego dnia kilku godzin, taki dodatek nie będzie potrzebny.