Chcesz rozpocząć przygodę ze wspinaczką? Koniecznie zainwestuj w dobrej jakości uprząż wspinaczkową!

07/18/2022

Od pewnego czasu kiełkuje Ci w głowie pomysł, aby spróbować swoich sił we wspinaczce górskiej? W końcu podjąłeś decyzję, że marzenia trzeba zamienić w plany, by w końcu je zrealizować? Zanim wybierzesz się na swoją pierwszą wspinaczkę, skompletuj niezbędny sprzęt. Przydadzą Ci się buty wspinaczkowe, lina, woreczek z magnezją, wygodne ubranie, które nie będzie ograniczało ruchów, a także uprząż wspinaczkowa. 

Najlepsza uprząż wspinaczkowa, czyli jaka?

Każdy sprzęt turystyczny powinien być dopasowany do potrzeb przyszłego właściciela, jak i do warunków, w których będzie używany. Ze względu na specyfikę sportu, jakim jest wspinaczka wysokogórska, warto rozważyć zakup nowej uprzęży. Używany szpej może być gorszej jakości, a to z kolei przekłada się na bezpieczeństwo podczas wspinaczki.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaka uprząż wspinaczkowa będzie najlepsza: https://www.polarsport.pl/wspinaczka/uprzeze.html, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czego od niej oczekujesz? W jakich warunkach będziesz jej najczęściej używać? Preferujesz wspinaczkę skałkową, na sztucznej ścianie, a może zimową wspinaczkę w górach wysokich? W zależności od odpowiedzi na to pytanie, inny sprzęt będzie dla Ciebie optymalnym wyborem.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje uprzęży i czym się od siebie różnią?

Wśród najchętniej wybieranych uprzęży na szczególną uwagę zasługuje uprząż biodrowa, a także uprząż pełna. Ta pierwsza sprawdzi się zarówno podczas wspinaczki skałkowej, jak i na sztucznych ścianach wspinaczkowych. O pełnej uprzęży powinny pomyśleć osoby, które wybierają się na wspinaczkę w góry wysokie i szukają rozwiązania zapewniającego maksimum bezpieczeństwa. 

Uprząż biodrowa i pełna różnią się przede wszystkim budową. Jak można się domyślić, wersja biodrowa zakładana jest tylko na dolną partię ciała – na biodra oraz nogi. Uprząż pełna wyposażona jest dodatkowo w pas piersiowy. Wybierając optymalne rozwiązanie, zwróć uwagę na to, aby model, który chcesz kupić, był dopasowany do Twojej sylwetki. Większość produktów dostępnych na rynku posiada paski pozwalające na regulację, choć zdarzają się np. uprzęże biodrowe z regulowanym pasem biodrowym, jednak nieposiadające regulacji nogawek. Wybierając konkretny produkt, zwróć uwagę zarówno na rozmiar, jak i na rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest uprząż.

Pamiętaj, że każdy sprzęt wspinaczkowy prędzej czy później ulega zużyciu. Jeśli zaobserwujesz na swojej uprzęży przetarcia, to koniecznie wymień ją na nową. Od jakości sprzętu używanego w górach zależy Twoje bezpieczeństwo podczas wspinaczki.