smog w mieście

Czym jest pył PM10?

08/11/2021

Nasz układ oddechowy często narażony jest na działanie zanieczyszczonego powietrza. Jednakże zła jakość powietrza może przekładać się nie tylko na funkcjonowanie układu oddechowego. Cały nasz organizm może negatywnie odczuć działanie zawieszonych w powietrzu pyłów. Jednym z rodzajów tego typu zanieczyszczeń jest pył PM10.

Pył PM10 co to jest?

PM10 to mieszanina cząstek w powietrzu, których średnica nie przekracza 10μm. Pył ten jest również nazywany pyłem grubym. Ma on szkodliwy wpływ na organizm, ze względu na zawartość takich substancji jak benzopireny, dioksyny i furany. Są one rakotwórcze i negatywnie oddziałują na funkcjonowanie całego organizmu. Do konsekwencji narażenia na działanie pyłu PM10 możemy zaliczyć między innymi:

  • Nowotwory płuc
  • Pogorszenie stanu zdrowia u osób chorych na astmę
  • Napady kaszlu
  • Ostre zapalenie oskrzeli
  • Zwiększone ryzyko zawału serca oraz udaru

Jakie są normy PM10?

Norma PM10, czyli dobowy dopuszczalny poziom, wynosi 50 µg/m3. Jest ona często przekraczana szczególnie zimą, ze względu na okres grzewczy. Pył PM10 w powietrzu związany jest przede wszystkim ze spalaniem paliw ciekłych i stałych, więc podczas sezonu grzewczego jego stężenie znacznie rośnie. Do wzrostu stężenia szczególnie przyczynia się spalanie węgla lub innych materiałów w starych piecach.