Hamaki turystyczne – jakie są ich zalety?

07/16/2021

Osoby lubiące podróże i spędzanie czasu na łonie natury często zastanawiają się nad tym, czy hamak turystyczny będzie korzystnym rozwiązaniem. Warto wiedzieć, że przedmioty z tej kategorii posiadają wiele zalet i są cenione prze coraz większe grono turystów. Niektórzy uważają je również za wygodną alternatywę dla spania w namiocie. Co warto wiedzieć o tego typu hamakach i jakie są ich zalety?

Wygoda snu w terenie

Osoby rozważające zakup tego typu akcesoriów często zastanawiają się nad tym, czy spanie w hamaku może być bardziej wygodne od noclegu w namiocie. Warto wiedzieć, że tego typu posłania przede wszystkim ułatwiają relaksację. Specyficzne ułożenie ciała w podwieszanej płachcie materiału sprawia, że mięśnie rozluźniają się. To szczególnie ważne dla osób, które doświadczają stresu i dla turystów po wielu godzinach na górskim szlaku. Umieszczone pomiędzy dwoma drzewami miejsce do spania będzie też delikatnie i miarowo kołysało się na wietrze. Dzięki temu zapadanie w sen może okazać się szybkie i przyjemne. W tym przypadku hamaki wykazują pewną przewagę nad namiotami. W tych ostatnich biwakujący są często zmuszeni do leżenia na nierównej i niewygodnej nawierzchni. Rozpięta na pewnej wysokości płachta materiału uchroni przed takimi niedogodnościami.

Komfort nocowania na świeżym powietrzu

Hamaki turystyczne różnią się od namiotów również tym, że pomiędzy śpiącym a otoczeniem nie ma bariery w postaci materiałowych ścian. Z pewnością zapewnia to lepszą cyrkulację powietrza. Szczególnie w lasach i w górach fakt ten może wpływać korzystnie na jakość snu. To również istotny aspekt w czasie dusznych, letnich nocy. W tej kategorii ekwipunku biwakowego pojawiają się modele wyposażone w zintegrowaną moskitierę.

W przypadku innych egzemplarzy możliwe jest dokupienie chroniącej przed insektami siatki. Dzięki temu komary i meszki nie będą utrudniały śpiącym wypoczynku. Osoby nocujące w hamakach nie muszą też obawiać się opadów deszczu. Bez problemu odnaleźć można bowiem specjalnie dostosowane do takich sytuacji tarpy, czyli płachty biwakowe. Rozpięcie nad posłaniem dachu z nieprzemakalnego materiału zapewni wygodę również podczas deszczowych nocy.

Sposób na mały i lekki bagaż

Przedmioty z tej kategorii są szczególnie chętnie wybierane przez osoby, którym zależy na maksymalnym ograniczeniu wielkości i ciężaru posiadanego sprzętu. Piechurzy przemierzający każdego dnia wiele kilometrów zwykle dźwigają cały ekwipunek na plecach. Aby wędrowanie nie okazało się wycieńczające, takie osoby poszukują zwykle możliwie najlżejszych i najmniejszych przedmiotów w każdej kategorii. W tej sytuacji wybór hamaka może okazać się o wiele bardziej korzystny od namiotu. Warto wiedzieć, że najlżejsze modele jednoosobowe mogą ważyć nawet 150 gram. Również dodatkowe akcesoria, takie jak moskitiery, charakteryzuje zwykle niebywała lekkość. Omawiane elementy ekwipunku mogą też być składane i zamykane w niewielkich pokrowcach, które często są z nimi połączone. Dzięki temu stanowią one jedne z najbardziej wygodnych akcesoriów biwakowych.

Szybkie i sprawne rozbijanie obozu

Do zalet hamaków należy też możliwość sprawnego rozkładania. Szczególnie modele wyposażone w specjalne systemy mocowania rozwiesza się w bardzo krótkim czasie. Po wielu godzinach wędrówki, możliwość szybkiego położenia się i odpoczęcia z pewnością zostanie doceniona przez wszystkich piechurów. Zarówno hamaki, jak i namioty mają swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniego akcesorium warto dopasować do własnego zapotrzebowania i preferencji.

Hamak do nabycia w ofercie na stronie https://dobrenarty.pl/turystyka/camping/hamaki/