Jak wybrać odpowiedni plecak turystyczny?

04/12/2022

Zakup odpowiedniego sprzętu na wyprawę, czy to w góry, czy na płaskim terenie wymaga odpowiedniej wiedzy. Szczególnie wówczas, gdy kupujemy odpowiedni plecak, musimy zwrócić uwagę nie tylko na jego pojemność, ale również komfort użytkowania, jakość materiałów i wykończenia oraz samą konstrukcję i inne funkcjonalności. Aby wycieczka była udana, ciężar ekwipunku nie powinien być odczuwalny. Jak więc wybrać odpowiedni plecak turystyczny?

Na co zwrócić uwagę kupując plecak turystyczny?

Pakowanie na wyprawę nie jest rzeczą łatwą, dlatego przed zakupem plecaka warto sporządzić listę i zastanowić się nad jego litrażem. Kolejną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest system nośny. W zależności od potrzeb, w plecaku powinny znaleźć się odpowiednio rozmieszczone troki, dzięki którym bez problemu przytwierdzimy np. kijki lub karimatę. Ze względu na warunki, w jakich zwykle wykorzystuje się plecaki, powinien on być wodoodporny. Dobrze, jeśli plecak turystyczny polarsport.pl ma zintegrowany pokrowiec przeciwdeszczowy, który będzie stanowić dodatkową ochronę ekwipunku. Jeśli decydujemy się na duży plecak, dobrze by był on wyposażony w tak zwany komin, który umożliwia powiększenie pojemności plecaka w razie potrzeby. Przed zakupem, warto przymierzyć plecak, by sprawdzić, czy szelki są odpowiedniej grubości i są wygodne.

Plecak trekkingowy idealny w góry i na wędrówkę

Jeżeli wybieramy się na dłuższą wyprawę, czy to po górach czy po płaskim terenie, musimy być samowystarczalni. To wiąże się z koniecznością zabrania ze sobą wielu niezbędnych rzeczy. Na takie wyprawy należy więc zaopatrzyć się w pojemy plecak trekkingowy, który pomieści cały ekwipunek. Aby ciężar był znośny do udźwignięcia i nie obciążał zbytnio pleców, konieczne jest dobranie idealnego systemu nośnego. W dużym plecaku musi znaleźć się też odpowiednia ilość kieszeni. W dużym plecaku dobrze jest mieć dostęp do komory głównej również od spodu. Przy dużych plecakach koniecznie powinien znaleźć się pas biodrowy, który odciąży plecy i będzie solidnie trzymał plecak na miejscu.