Jak wybrać platformowe pedały rowerowe?

11/18/2021

Każdy rowerzysta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są w jego rowerze pedały. To właśnie dzięki nim możliwe jest jeżdżenie na rowerze i wprawianie go w ruch. Jeśli wybierze się model kiepskiej jakości, to z biegiem czasu może się on po prostu uszkodzić. Co więcej, kiepsko dobrane pedały mogą również znacznie pogorszyć bezpieczeństwo jazdy na rowerze. Warto się więc zastanowić nad tym, jak wybrać pedały rowerowe, aby były one możliwie jak najlepsze. Warto przede wszystkim dowiedzieć się tego, jak je wybrać w zakresie najpopularniejszego rodzaju, czyli modeli platformowych.

Czym są pedały platformowe?

Na rynku pedałów rowerowych ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa ich rodzaje, czyli wersje zatrzaskowe oraz platformowe. Modele zatrzaskowe przeznaczone są dla rowerzystów nieco poważniej podchodzących do jazdy na rowerze. Specjalne obuwie wpinane jest w pedał, co zapewnia sztywniejsze i stabilniejsze połączenie, a to sprawia, że zminimalizowana jest ilość wytracanej energii. Co oczywiście bardzo ważne, buty do takich pedałów są dość kosztowne, a samo ich używanie bywa problematyczne, szczególnie dla początkujących użytkowników. Wszystko to sprawia, że o wiele popularniejsze są modele platformowe.

Pedały platformowe to te, które obecne są w praktycznie wszystkich poruszających się każdego dnia rowerach. Składają się one z dość dużej platformy, na której stawiana jest stopa. W zależności od tego, do czego się je wykorzystuje, różna może być ich budowa, lecz łączy je jedno — są dość tanie i wygodne.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje pedałów platformowych?

Jeśli chce się wybrać odpowiednie dla siebie pedały typu platformowego, trzeba dowiedzieć się najpierw, czym się charakteryzują poszczególne ich odmiany. Jak to zatem wygląda w szczegółach?

Zdecydowanie najpopularniejsze są proste, wykonane z plastiku pedały, które znaleźć można powszechnie w większości sprzedawanych w sklepach rowerów. Często nazywane są one pedałami turystycznymi, ponieważ korzystają z nich osoby jeżdżące na rowerze rekreacyjnie. Pokryte są na swoich krawędziach specjalną gumą, która zapewnia stabilność, lecz jednocześnie nie niszczy butów. Dodatkowo bardzo często wyposażone są w specjalne odblaski, które poprawiają widoczność rowerzysty.

Jak jednak można łatwo zauważyć, pedały rowerowe, które zrobione są z plastiku, będą dość słabym wyborem dla kogoś, kto nieco intensywniej jeździ na rowerze. Z tego też powodu obecne są w sklepach także tzw. pedały MTB, które adresowane są do osób jeżdżących bardziej agresywnie. Po pierwsze zrobione są w całości z metalu, a także pozbawione są gumowych elementów. Co więcej, model ten wyposażony jest w specjalne ząbki na krawędziach, które wgryzają się w podeszwę buta, poprawiając znacznie stabilność.

Ostatnim z wartych uwagi modeli jest pedał typowo sportowy, który z założenia wykorzystywany ma być do sportów grawitacyjnych. Jeśli więc podczas jazdy na rowerze będziemy odrywać koła od ziemi, to dobrze jest wyposażyć się w taki model. Wyposażony jest on w specjalne piny na całej platformie, które znacznie ułatwiają zachowanie połączenia stopy z pedałem, a tym samym lepszego kontrolowania roweru.