Kiedy trzeba wymienić klocki hamulcowe do roweru?

02/03/2019

Każdy posiadacz roweru powinien nadzorować stan swoich hamulców. Są one gwarantem bezpieczeństwa pojazdu. Z tego powodu należy bezwzględnie pamiętać o kontrolowaniu poziomu zużycia klocków hamulcowych oraz ich ewentualnej wymianie.

Pozory mylą
Często uważa się, że zgrzyty w czasie hamowania to sygnał by wymienić klocki hamulcowe roweru. Niekoniecznie! Często piszczenie, czy inne niepokojące dźwięki to tylko oznaka zanieczyszczenia układu hamulcowego. Może on być zatłuszczony lub zapiaszczony, a pojedyncze ziarenka piasku trąc, wydają z siebie nieprzyjemne dla ucha dźwięki. Pierwszą wyraźną oznaką konieczności szybkiej wymiany klocków jest wydłużona droga hamowania. Osoby, które poruszają się swoim jednośladem rzadko, najprawdopodobniej nie będą w stanie zauważyć tej subtelnej różnicy, aż do momentu gdy będzie już za późno na ingerencję.

Kiedy wymiana?
Jeżeli klocki hamulcowe do roweru są już wyraźnie starte, nie mają widocznych rowków albo, co gorsza, klocki uległy pokruszeniu, to należy je bezzwłocznie wymienić. Osoby, które nie znają się na technice i nie czują się dobrze w tej tematyce, powinny skorzystać z usługi profesjonalnego serwisu rowerowego. Bezpieczeństwo jest najważniejsze i pod żadnym pozorem nie można go narażać. Nikt o zdrowych zmysłach nie wsiadł by do samochodu o niesprawnych hamulcach, dlaczego w wypadku roweru miałoby być inaczej? Profesjonalni kolarze polecają nawet, wożenie zapasowej pary klocków hamulcowych w plecaku. Wtedy można wymienić je nawet będąc w trasie.