Podczas wybierania i kupowania nowego roweru, trzeba zwracać uwagę na naprawdę olbrzymią ilość jego cech i szczegółów. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, jakiego rodzaj ma to być rower, z jakich ma być wykonany materiałów, a także, w jakie dodatki i akcesoria ma być wyposażony. Jak się jednak okazuje, niezwykle ważną sprawą jest także to, jaką się wybierze w danym rowerze kierownicę. Jak wybrać kierownicę rowerową, a także, dlaczego jest ona tak ważna i zasługuje na nieco więcej uwagi?
Co sprawia, że kierownica rowerowa jest tak ważna?
Zanim przejdzie się do spraw najważniejszych, czyli tego, jak wybierać rowerową kierownicę, najpierw trzeba zdać sobie sprawę z tego, z jakiego powodu jest ona w ogóle tak ważna. Wiele osób może powiedzieć, że dzięki niej można zmieniać kierunek jazdy. Jest to oczywiście prawda, lecz jednocześnie jest to spore niedocenienie tego elementu do roweru. Jak się bowiem okazuje, kierownica stanowi jeden z trzech punktów podparcia dla rowerzysty i obok siodełka oraz pedałów jest najważniejszym jego elementem. Oznacza to, że ma ogromny wpływ na to, jaka będzie pozycja rowerzysty na rowerze, jak będzie mu wygodnie, a także jak efektywnie będzie na rowerze jeździł. Od jakich konkretnych parametrów zależą te cechy?
Podstawowe parametry kierownicy rowerowej
Jeśli chce się mieć odpowiednią dla siebie pozycję na rowerze, trzeba bardzo uważnie przyjrzeć się temu, jak będą prezentowały się takie parametry, jak wznios kierownicy, oraz jej szerokość. Na co konkretnie będą się one przekładały, jeśli chodzi o jazdę na rowerze?
Wznios to niezwykle ważna cecha każdej rowerowej kierownicy, ponieważ to właśnie od tego, ile będzie on wynosił, zależy w głównej mierze pozycja rowerzysty na rowerze. Jeśli wznios będzie niski, to rowerzysta będzie nieco bardziej pochylony na kierownicy. Jeśli natomiast będzie wyższy, to pozycja stawać się będzie bardziej wyprostowana, co nie sprzyjać będzie jeździe z dużymi prędkościami, lecz będzie zdecydowanie wygodniejsze.
Kolejnym ważnym parametrem jest to, jaka będzie szerokość kierownicy. Szerokość, czyli długość ramion, to parametr niezwykle ważny, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ale i wygodę jazdy. Jeśli kierownica będzie zbyt szeroka, powodować to będzie naprawdę nieprzyjemną konieczność rozłożenia szerzej ramion podczas jazdy, co szybko doprowadzi do sytuacji, gdy jazda będzie wysoce niebezpieczna.
Z jakiego materiału powinny być zrobione kierownice?
Na sam koniec wybierania kierownicy warto się przyjrzeć jeszcze temu, z jakiego tworzywa będzie dana kierownica wykonana. Jest to bardzo ważne, ponieważ konkretny materiał wpływać będzie aż na trzy jej najważniejsze cechy. Mowa tu jest rzecz jasna o cenie, lecz również o wytrzymałości. Nie da się również ukryć, że dany materiał wykonania kierownicy wpływać będzie także na jej wagę.
Jeśli chodzi o model wybierany przez zdecydowanie największą grupę rowerzystów, to bez wątpienia jest nim kierownica aluminiowa, która łączy w sobie wszystkie te cechy na dobrym poziomie. Jeśli jednak ktoś potrzebuje model niezwykle lekki i bardzo wytrzymały, a jednocześnie cena nie gra roli, to zdecydowanie najlepszym wyjściem będzie kupienie kierownicy karbonowej.