Kupujemy pompkę do roweru

09/18/2021

Jak wybrać pompkę do roweru? Choć jest to jeden z najprostszych i najpotrzebniejszych dodatków do tego pojazdu, to niejeden rowerzysta ma ogromnym problem z tym, aby odpowiedzieć na pytanie, jak się go powinno wybierać. Na jakie zatem sprawy warto podczas wybierania tego urządzenia zwracać uwagę i czym się kierować podczas jego kupowania?

Jaki rodzaj pompki wybrać?

Podstawową sprawą, jeśli chodzi o kupowanie pompki do roweru, jest to, aby odpowiednio dobrze wybrać jej rodzaj. Jak się bowiem okazuje, na rynku znaleźć można aż trzy najpopularniejsze modele pompek. Czym się one różnią pomiędzy sobą?

Z całą pewnością najprostszym, a zarazem najtańszym rozwiązaniem jest mała pompka ręczna, którą pompuje się poprzez naciskanie dłonią tłoka. Jest to model lekki, mały i poręcznym, więc idealnie nadaje się do tego, by używać go podczas np. awaryjnego pompowania koła podczas dłuższej wycieczki rowerowej.

Jeśli jednak chce się mieć nieco wygodniejszym model, to poleca się w tym wypadku kupienie pompki stacjonarnej. Jest to model większy  cięższy, który jednak daje możliwość postawienia go na podłożu i pompowania przy jego pomocy nogą. Oznacza to, że pompowanie taką pompką koła jest szybsze i mniej męczące. Niestety z uwagi na wagę nie da się takiej pompki zabierać ze sobą na wycieczki, ponieważ będzie to zwyczajnie zbyt niewygodne.

Ostatnim rodzajem często kupowanej pompki jest wersja na naboje z dwutlenkiem węgla. Jest to model duży i drogi, który do swojego działania wymaga posiadania specjalnych nabojów. Pompują one koło pod ciśnieniem, bez żadnego wysiłku ze strony użytkownika.

Dodatkowe wyposażenie pompki do roweru

Podczas kupowania takiego urządzenia jak pompka do roweru warto się jeszcze przyjrzeć temu, jak prezentować się będzie dodatkowe jego wyposażenie. O czym mowa i co powinno być obecne w pudełku z taką pompką?

Jedną z najważniejszych sprawa jest bez wątpienia zestaw wymiennych końcówek do wentyla. Jak się bowiem można szybko przekonać, w każdym rowerze mogą być obecne inne wentyle na kołach. W zależności od tego, jak drogi ma się rower, czy też, jaki jest jego producent i typ, mogą być zastosowane różne wentyle. Jeśli nie będzie się miało odpowiedniej pompki lub chociaż wymiennej końcówki, to niestety kupiona pompka będzie bezużyteczna.

Podczas kupowania pompki do roweru warto jeszcze zwrócić uwagę na to, aby był ona wyposażona we wskaźnik napompowania. Jest to prosty dodatek, lecz niezwykle pomocny. Po pierwsze daje możliwość napompowania koła do takiej wartości, jaką się potrzebuje, a po drugie, zabezpiecza koło oraz rowerzystę, przed przykrymi konsekwencjami ewentualnych wypadków. Jeśli się bowiem napompuje koło zbyt mocno, może zostać poważnie uszkodzona opona, włącznie z jej rozerwaniem. Jeśli natomiast napompuje się oponę za słabo, to koło może się wygiąć, a sama jazda stanie się bardzo nieprzyjemna.

Jak zatem widać, kupienie dobrej pompki do roweru nie jest wcale tak trudne. Wystarczy się tylko kierować kilkoma podstawowymi sprawami, aby możliwe było kupienie idealnego urządzenia sprawdzającego się w każdych warunkach.