opony rowerowe 28 cali

Kupujemy rower górski

05/16/2021

Dawno temu minęły już czasy, gdy rower uważany był za pojazd dla dzieci i służący jedynie zabawie. Dziś jest on wykorzystywany nie tylko do zaawansowanego i w pełni profesjonalnego sportu, lecz przede wszystkim do codziennego przemieszczenia się po mieście i poza nim. Nie da się ukryć, że najbardziej pod względem popularności wybija się rower górski z modeli takich jak sprint-rowery.pl. Nic więc dziwnego, że każdego dnia kolejne osoby sięgają po swoje nowe rowery, wśród których zdecydowanie najpopularniejszy jest tzw. góral. Dlaczego warto wybrać taki jego rodzaj, a także jakimi cechami powinien się on charakteryzować?

Czym jest rower górski?

Chcąc wybrać swój pierwszy rower górski, trzeba dowiedzieć się najpierw, czym on tak naprawdę jest i jakimi cechami się charakteryzuje. Może się bowiem okazać, że pomimo dużej jego popularności, mimo wszystko cechy takiego modelu zwyczajnie nam nie będą pasowały i konieczne stanie się szukanie czegoś innego.

Na wstępie pamiętać trzeba o tym, że rower tego typu ma bardzo sportowe przeznaczenie i wykorzystywany jest on do jazdy w terenie. Z tego też powodu jego opony, które nie są co prawda tak duże jak np. w kolarzówce, są wyposażone w charakterystyczny bieżnik, który pozwala nawet na sypkiej nawierzchni zachować dużą przyczepność. Ponadto rower ten wyposażony jest w duże amortyzatory, które mają za zadanie wytłumić duże nierówności. Oczywiście dodatkowo rower ten posiada ponadprzeciętne hamulce. Cechą charakterystyczną jest rama, która wymusza na rowerzyście nieco pochyloną pozycję, dzięki której podczas jazdy w terenie możliwe jest zachowanie lepszej równowagi. Niestety często taka pozycja nie sprawdza się w mieście, gdy stawia się jednak w większym zakresie na wygodę.

Jak wybrać rower górski?

Jak zatem widać po powyższym opisie, rower górski jest bardzo szczególny i charakterystyczny. Jeśli komuś będzie on pasował i wydaje się, że będzie czerpał z jazdy na nim dużo radości, nie pozostaje nic innego, jak tylko przejść do wybrania jednego z nich. O czym trzeba przy tym pamiętać?

Podstawową sprawą podczas wybierania roweru górskiego jest to, aby wybrać jego odpowiedni typ. Jak się bowiem okazuje, w zależności od przeznaczenia rower ten może występować w wielu postaciach, często drastycznie różniących się od siebie budową. W większości przypadków wystarczający będzie rower uniwersalny, który można będzie wykorzystywać również amatorsko.

Kolejną sprawą jeśli chodzi o nabywanie takiego roweru, jest zwrócenie uwagi na jego ramę. Najczęściej ma się do czynienia z modelem aluminiowym, który zachowuje dobre parametry sztywności i trwałości, a także jest odpowiednio dla amatora lekki. Jeśli chce się z roweru korzystać w nieco bardziej zaawansowany sposób i potrzebuje się bardziej wyrafinowanego sprzętu, poleca się zwrócenie uwagi na ramy z włókna szklanego, czy też nawet kevlarowe.

Na koniec podczas kupowania takiego roweru trzeba mieć na uwadze również zupełną podstawę, czyli dobranie go do płci rowerzysty, a także do jego wzrostu. Poprawne określenie rozmiaru roweru będzie miało kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, ale też i komfortu poruszania się nim.