Kurs SRC – co to jest?

10/03/2020

Spędzenie wakacji na jachcie to doskonały pomysł, ale przed wyczarterowaniem jednostki pływającej koniecznie trzeba mieć uprawienia na radiooperatora SRC. Jest to podstawowy wymóg, który obejmuje większość nadmorskich krajów na świecie. Szczęśliwie przystąpienie do kursu i egzaminu jest stosunkowo proste.

Świadectwo VHF i Świadectwo SRC

Kiedyś zarówno w Polsce, jak i w innych krajach do legalnego czarteru jachtu wystarczyło posiadanie zwykłego świadectwa VHF. Zmieniło się to kilka lat temu, gdy kraje takie jak m.in. Polska przystąpiły do międzynarodowego systemu bezpieczeństwa i alarmowania w niebezpieczeństwie znanego jako GMDSS. Z założenia system ten miał na celu stworzyć szczegółowe zasady regulujące sposób komunikowania się na morzu, czego skutkiem miała być poprawa bezpieczeństwa jednostek pływających. Tak też się stało!

Kurs SRC w praktyce

Chociaż mogłoby się wydawać, że kończący się egzaminem kurs na radiooperatora SRC może być wyjątkowo trudny i ciężko dostępny, to sytuacja wygląda całkiem inaczej. Aktualnie w całym kraju odnaleźć można bardzo dużą ilość placówek oferujących stacjonarne kursy, kończące się egzaminem i wydaniem świadectwa.

Dodatkowo pełnoprawny kurs SRC online jest także łatwo dostępny. Niemniej jednak nie poleca się go osobom, które nie miały wcześniejszego kontaktu m.in. z urządzeniem radiowym VHF z przystawką DSC. Warto też mieć na uwadze, że osoba przystępująca do kursu może ukończyć egzamin nawet w tym samym dniu. Wszystko zależy od sposobu, w jaki zorganizowane zostały zajęcia.