Na jaką linę wspinaczkową warto się zdecydować?

12/06/2020

Należy mieć świadomość, że wybranie właściwej liny wspinaczkowej nie jest tak skomplikowanym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Konieczne jest bowiem uwzględnienie przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie bardzo istotnych czynników. Jak wybrać najbardziej odpowiedni produkt?

Jaką długość powinna mieć lina wspinaczkowa?

Warto wiedzieć, że lina zdecydowanie najbardziej będzie niszczyła się przy wspinaczce sportowej. Należy również zdawać sobie sprawę, że zużycie omawianego produktu jest także uzależnione od stylu danego wspinacza.

Osoby, które wspinają się stosunkowo często powinny unikać najtańszych modeli dostępnych na rynku. Godny uwagi jest fakt, że wszyscy renomowani producenci mają w swoich ofertach asortymentowych ekonomiczne produkty.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że pojedyncze liny przeważnie mają długość od 50 do 70 metrów. Można oczywiście zaopatrzyć się także w dłuższy egzemplarz. Osobom wspinającym się na niewysokich skałach w zupełności wystarczy produkt o długości 50 metrów. Dłuższe modele będą w takiej sytuacji zupełnie niepraktyczne.

Ile powinna wynosić średnica liny wspinaczkowej?

Bardzo istotnym parametrem oddziałującym na trwałość omawianego produktu jest średnica. Godny uwagi jest fakt, że w przeszłości największą popularnością cieszyła się lina wspinaczkowa o średnicy od 10 do 10,5 mm. Obecnie osoby wybierające się na wspinaczkę przeważnie zaopatrują się w produkt o średnicy 9,8 mm.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że im grubsza jest lina, tym użytkownicy mają większy problem z asekuracją. Rekomendowane jest oczywiście zaopatrywanie się w produkty najbardziej renomowanych producentów. Doświadczone osoby nie zalecają kupowania używanych lin. Produkty tego rodzaju mogą bowiem być uszkodzone. Ponadto znane firmy doskonale znają potrzeby wspinaczy.