Szeroki asortyment jednośladów pozwala na wybór pojazdu ściśle dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim dwa czynniki. Płeć osoby, która będzie z niego korzystać oraz typ. Obecnie do wyboru są rowery miejskie, trekkingowe, crossowe, górskie i szosowe. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy zakupie jednośladu do jazdy głównie po mieście.
Okolica i przeznaczenie
Każda miejscowość ma swoją specyfikę, która zależy m.in. od liczby mieszkańców, stopnia zurbanizowania czy infrastruktury. W dużych, ruchliwych metropoliach, gdzie jest dużo ścieżek rowerowych najlepiej sprawdzą się rowery damskie stricte miejskie. Wyposażone w dodatkowy osprzęt, który ułatwia codzienne życie, np. robienie zakupów, czy powroty z pracy po zmroku. Niektórym paniom wystarczy zwykły bagażnik rowerowy, inne będą potrzebowały kosza zamontowanego na kierownicy. Ważne jest wysokiej klasy oświetlenie, które nie tylko zaznaczy widoczność rowerzystki, ale też będzie w stanie oświetlić trasę w razie potrzeby, np. na niedoświetlonych osiedlach czy w parkach.
Kobiety, które mieszkają w mniejszych miasteczkach, gdzie występują również drogi gruntowe czy obszary leśne mogą rozważyć zakup damskiego roweru trekkingowego. Tego typu jednoślad będzie wskazany również dla pań, które co prawda w tygodniu poruszają się po miejskim asfalcie, ale w weekendy lubią wybrać się na rowerze w bardziej przełajowe okolice. Oczywiście dla pogromczyń naprawdę wymagających terenów lepszym rozwiązaniem będzie zakup dwóch pojazdów. Miejskiego i crossowego albo górskiego.
Charakterystyka mieszczucha dla kobiety
Podstawowym wyróżnikiem rowerów damskich jest odpowiednio obniżona konstrukcja ramy. Prócz typowych damek występują innego rodzaju obniżenia i odchylenia górnej belki. Tak, aby ułatwić paniom ubranym np. do pracy w biurze wsiadanie i zsiadanie. Najlepiej zdecydować się na ramę wykonaną z aluminium, gdyż jednoślad dla kobiety nie powinien ważyć zbyt wiele. Istotna jest również odpowiednia klasa osprzętu, przede wszystkim hamulców i przerzutek. Lepiej przeznaczyć większy budżet na zakup roweru niż później tracić czas i pieniądze na naprawę denerwujących usterek.