Radio morskie – niezbędna rzecz

02/02/2022

Radio morskie to niezbędna rzecz na każdym statku, żaglówce, czy innym pojeździe wodnym. Na uznanie zasługuje radio UKF, które cechuje się sprawnym działaniem i pozwala zachować bezpieczeństwo na morzu. Co daje ten przedmiot? Z czym wiążą się fale UKF? O czym należy pamiętać?

Fale ultrakrótkie

Co ciekawe, UKF to ultrakrótkie fale radiowe, jakie są używane w technologii radiofonii analogowej. Ich częstotliwość jest wykorzystywana głównie w żeglarstwie, do komunikacji ze stacjami brzegowymi i statkami. Najprościej rzecz ujmując, jest to radiotelefon ręczny, który pozwala nadawać sygnał między urządzeniami. Pierwotne pasma UKF obsługiwały częstotliwość na poziomie 65-74 MHZ, na których nadawały polskie stacje radiowe w dawniejszych czasach. Warto zauważyć, że zbyt wąski zakres pasm sprawił, że aktualnie korzysta się z dłuższego pasma radiowego CCIR, w zakresie 87,5-108 MHz. Więcej o tym znajdziecie na branżowym blogu: https://fairwinds.pl/radio-ukf-co-warto-o-nim-wiedziec/.

Radio UKF

Pamiętajmy o tym, że pasma UKF są odtwarzane przez odbiorniki radiowe wraz z tunerem FM. Radio jest obsługiwane przez wiele popularnych sprzętów audio, tj. kino domowe, soundbar, czy radiomagnetofon. Ustawienie konkretnej stacji wymaga nastrojenia odbiornika na daną częstotliwość. Większość modeli posiada funkcję zapisu stacji. Radio UKF jest komfortowym urządzeniem na statku, który pozwala w razie problemów skontaktować się ze stacją brzegową. Fale ultrakrótkie bazują na konkretnej częstotliwości, jaka jest wykorzystywana głównie w żeglarstwie. Ultrakrótkie fale radiowe są używane w nowoczesnej technologii radiofonii analogowej.