kurtka rowerowa

Podstawowe informacje o rowerze elektrycznym

03/01/2022

Rower elektryczny jest coraz częstszym marzeniem niejednego kolarza. Coś, co jeszcze do niedawna było bardziej kojarzone jako rower dla osób starszych lub mających po prostu bardzo słabą kondycję, coraz częściej jest nabywany przez doświadczonych i mocnych rowerzystów. Czy warto mieć rower elektryczny? Dla kogo jest on polecany?

Zastosowania roweru elektrycznego

Należy na wstępie wyjaśnić, że współcześnie rower elektryczny to nie jest tylko i wyłącznie jeden rodzaj roweru. Rowery elektryczne zaczynały jako rowery typu miejskiego, ewentualnie uniwersalne, ale z czasem zaczęto zauważać, że elektryczna wersja roweru jest poszukiwana w różnych odmianach. Powstały więc rowery górskie elektryczne, szosowe, trekkingowe itp.

Zastosowanie roweru elektrycznego może być naprawdę różne. Rower MTB ze wspomaganiem elektrycznym pozwala na pokonanie w górach zdecydowanie większego dystansu niż na zwykłym rowerze. To samo tyczy się innych wersji rowerów. Dodatkowo rower elektryczny sprawdza się znakomicie jako zwykła forma komunikacji w miastach z większymi przewyższeniami oraz dla osób starszych.

Na co zwracać uwagę podczas kupna roweru elektrycznego?

rower elektryczny

Kupowanie roweru elektrycznego jest to zdecydowanie poważniejsza sprawa niż zwykłego roweru, ponieważ ceny takich rowerów mogą być już naprawdę dość wysokie. Podczas zakupu powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na taki aspekt jak ochrona gwarancyjna, a szczególne w odniesieniu do baterii. Bateria jest elementem najdroższym takiego roweru, więc dobrze, aby gwarancja na nią była możliwie jak najdłuższa. Kolejny czynnik związany z baterią to oczywiście jej pojemność. Im większa, tym większy zasięg ma rower.

Kolejna sprawa związana z rowerem elektrycznym to położenie silnika wspomagającego. Stosowane są dwa główne typy. Rower z silnikiem umieszczonym centralnie i z silnikiem w tylnym kole.